kedd, június 23, 2026

Sütés nélküli eper-joghurt torta

Legújabb remekelés volt ez a kissé késői eperszezonos finomság. Sikerült még egy "Szedd magad" akció keretében, több kiló gyönyörű eperhez jutnom. Így egy része ebben a könnyű nyári nyalánkságban landolt. Szerintem, más szezonális gyümölccsel is ugyanígy funkcionál...
Hozzávalók egy 26 cm átmerőjű tortaformához: 
80 dkg eper
13 dkg vaj
25 dkg ledarált, vagy finomra összetört keksz (mi a karamellás ízűt részesítjük előnyben, de vegyesen is lehet bármilyen töltetlen)
8 lap zselatin
1/2 citrom kinyomott leve
25 dkg natúr joghurt
10-15 dkg porcukor (aki édesebben szeretné, tehet bele többet is)
2,5 dl habtejszín
Az epret csumájuktól megpucolom, folyóvízben megmosom, kissé leszárítom. 
A vajat felolvasztom és a ledarált keksszel összekeverem.
(Tortaformát, vagy csak tortagyűrűt használhatunk a továbbiakhoz.)
Értelemszerűen a gyűrűt torta-tálra helyezem, vagy forma használatnál az aljára sütőpapírt helyezek és a keksz-masszát elosztom rajta. 
Egy kanál hátlapjával egyenletesen a tál aljába nyomkodom, majd legalább 1 órára a hűtőbe teszem.
Az eper felét (40 dkg) egy turmixgépbe teszem, hozzáadom a citromlevet, a joghurtot és a porcukrot. Pürésítem. (Itt lehet kóstolni és szükség szerint még cukrot adni hozzá.)
A zselatint hideg vízben beáztatom.
25 dkg epret nem túl vékonyan felszeletelek és a hűtőből kivett tortaalapon szépen elterítem (elosztom).
A zselatint kinyomkodom és alacsony hőmérsékleten felolvasztom egy kis edénykében.
2-3 ek epres krémet hozzákeverek, majd a maradék krémhez adom.
A tejszínt keményre felverem és óvatosan, hogy össze ne törjön, ezt is a krémbe dolgozom.
Ezt a masszát az eperszeletekkel kirakott tortaalapra öntöm, egyenletesre elsimítom, a maradék eperrel dekorálom és pár órára a hűtőben dermesztem.

vasárnap, június 07, 2026

Halas kelkáposzta-göngyöleg

Meleg nyári napokon tudom, senki nem kapcsolja be szívesen a sütőt, ha nem muszáj. De ez a halas göngyöleg annyira finom, hogy megéri!  
Nekünk is meglepetés volt... Főleg, hogy ilyenkor nem igazán vágyunk nehezebb ételre és nincs vele különösebb macera. Még a sütő melegét is eltűröm ilyenkor, tudva, a végeredmény magáért beszél ;-)
Hozzávalók 4 személyre:
egy kisebb fej kelkáposzta

1 piros kápia paprika
2 fej hagyma
2 ek kapribogyó
4 tőkehalfilé (persze, lehet bármilyen más halfilé is, tetszés szerint)
bors
4 vékony szelet sajt (én olasz fűszerest használtam)
3 ek vaj
1 ek liszt
3 dl zöldség alaplé
2 ek magos mustár
1 ek csípős mustár
5-6 ek tejszín
citromlé
A kelkáposztát leveleire bontom, alaposan megmosom és enyhén sós vízben félpuhára főzöm (kb. 5 perc).
Leszűröm, és konyhai törlőpapírral szárazra itatom, kivágom a közepén futó kemény részt.
A paprikát megmosom, negyedelem, az ereit kivágom és felcsíkozom.
Az egyik hagymát megpucolom, felkockázom. 
A kapribogyót felaprítom és a hagymával összekeverem. 
A halfiléket leöblítem, szárazra törlöm, sóval és borssal megszórom.
A sütőt 175 fokra előmelegítem.
2 kelkáposztalevelet, hogy kissé fedjék egymást, lefektetek, ráteszek egy  sajtszeletet és néhány paprika-csíkot. A hagymás keverékből is rákenek valamennyit és erre helyezem végül a halszeletet, amit megint megkenek egy kevéske hagymás-kapribogyós kencével.
Ügyesen felgöngyölítem a kelkáposztát, hogy minden benne maradjon. (Kicsi ügyesség azért kell hozzá.)
Egy tűzálló tálba, amit előtte kivajazok, helyezem a batyukat, vigyázva, hogy ne essenek szét.
A sütőben kb. 20-25 perc alatt készre sütöm.
Közben a maradék hagymafejet is megpucolom, finomra felaprítom.
A vajat egy edényben felolvasztom és a hagymát üvegesre párolom benne. Megszórom a liszttel, rövid ideig pirítom.
Felöntöm az alaplével és állandóan kevergetve felforralom.
Belekeverem a mustárokat és a tejszínt, sózom, borssal, citromlével ízesítem.
A kész kelkáposzta tekercseket a mustárszósszal kínálom.

kedd, május 12, 2026

Cukkinitekercs, bébispenóttal és ricottával töltve


Nagyobb családi összejövetelek alkalmával a legnagyobb kihívás sokszor nem is a főzés, hanem az, hogy mindenki tányérjára kerüljön valami olyan, amit szívvel-lélekkel fogyaszthat. Ez a fogás a tökéletes példa arra, hogy a húsmentes étkezés nem lemondás, hanem színpompás gasztronómiai élmény.

Ebben a receptben a zsenge cukkini szeletek lágy, krémes ricottát és friss bébispenótot ölelnek körbe, a tetejükön aranybarnára sült sajt pedig megkoronázza az ízeket. Könnyű, mégis laktató választás, ami látványnak sem utolsó: a zöld és fehér rétegek eleganciát kölcsönöznek az ünnepi asztalnak.
Hozzávalók 3-4 személyre:
2-3 cukkini
25 dkg bébispenót
kb. 3 ek olívaolaj
3-4 gerezd fokhagyma
25 dkg ricotta
15 dkg tejszínes krémsajt
5 dkg parmezán (lereszelt)
1 tojás
só, bors
10 dkg lereszelt mozzarella
A sütőt 180 fokra előmelegítem.
A megmosott cukkinit hosszában viszonylag vékony (3-4 mm-es) szeletekre vágom (gyorsan megy szeletelő géppel), besózom és egy nagyobb tálcára fektetem, hogy "izzadjon". ( A sótól levet eresz, kissé megpuhul, könnyebb betekerni...)
A megpucolt és összezúzott fokhagymát egy serpenyőben a  felforrósított olívaolajon röviden megdinsztelem és a kissé összeaprított bébispenótot hozzákeverve, azt megfonnyasztom. Hűlni hagyom...
Egy nagyobb tálban összekeverem a ricottát, a krémsajtot, a parmezánt, tojást és a kihűlt a spenótot. Sóval, borssal ízesítem.
A cukkini szeleteket folyóvízben leöblítem, konyhai papírtörlővel szárazra itatom és mindegyik szeletre 1-2 ek tölteléket halmozok. Óvatosan feltekerem és egy olívaolajjal kikent tűzálló tálba sorakoztatom őket.
Megszórom a reszelt mozzarellával és a sütő középső sínére tolva, 20-25 perc alatt készre sütöm (kevéske zöldségalaplét lehet aláönteni).
Bagett szeletekkel kínálom.

csütörtök, április 23, 2026

Lencsés paradicsomleves sült zöldséggel

Ez a tartalmas, nem tésztabetéttel készült variáció, igazi meglepetéssel szolgált mindannyiunk számára. 
Kicsit olyan "egytál"-leves, de lehet hígítani, ha valaki úgy szereti.
Kókusztejet is lehetett volna hozzáadni, de azt már túlzásnak tartottam ;-) ...
Hozzávalók 4 személyre:
1 fej hagyma

3 gerezd fokhagyma
200-300 g paradicsompüré, vagy üveges passzírozott paradicsom (kb. 70 dkg)
5 ek extra szűz olívaolaj
1 sárgarépa
1 cukkini
citrom (lé)
1 doboz lencse (800 g-os)
só, bors
A hagymát és fokhagymát megpucoltam, felapróztam és 3 ek forró olajon először a hagymát, majd a fokhagymát (ezt csak rövid ideig) üvegesre  pároltam. 
Hozzáöntöttem a passzírozott paradicsomot és annyi vizet, hogy ne legyen nagyon sűrű (paradicsompüré esetében természetesen több víz kell).
5 percig gyenge tűzön főztem (vigyázat pufoghat!), majd pürésítettem.
A sütőt 200 fokra előmelegítettem.
A sárgarépát megpucoltam és nem túl vékony karikákra vágtam. A megmosott, leszárított cukkinit szintén felapróztam.
Egy tálba raktam minden zöldséget, megöntöztem 2 ek olívaolajjal, sóval, borssal megszórtam, kevéske citromlével megöntöztem és a sütőben kb. 10 percig sütöttem.
Közben a lencsét egy szűrőedényben hideg vízzel leöblítettem, hozzáadtam a leveshez, és rövid ideig forraltam. Sóval és borssal ízesítettem.
A levest a sütőben sült zöldségekkel kínáltam, mindenki legnagyobb örömére :-D
(Egy kanál zsíros tejföl, creme fraiche, kevéske kókusztej tálaláskor nem árthat neki...)
Nagyon finom!

szerda, április 08, 2026

Zöldborsókrémleves tormával

Mert a húsvéti nagy dinóm-dánomból jócskán maradt torma, ezzel a finom levessel szűkítettem le a mennyiséget... Nem kell megijedni, a főzéssel elveszíti a csípősségét, csak az ízét tartja meg. Nagyon finom, bátran ajánlom krémleves kedvelőknek.
Hozzávalók 4 személyre:
3/4 kg zöldborsó (lehet mirelit, vagy konzerv - akkor kevesebb kell, hiszen nincs a héj...)
hámozott krumpli
1 l szárnyas alaplé
1 csokor petrezselyem
3 dkg vaj
kb. 3 cm friss torma (lereszelve)
1 kisebb fel vöröshagyma
só, bors
A hagymát finomra vágom és a felolvasztott vajon megpárolom. Beleteszem a krumplit és, ha friss a zöldborsó, azt is (ha mirelit, vagy konzerv van, akkor azt még nem adom hozzá). Megszórom a tormával, ráhelyezem a csokor petrezselymet és felöntöm az alaplével. 
Lefedve puhára főzöm. (A mirelit, vagy konzerv zöldbabot csak akkor adom hozzá, mikor a krumpli már majdnem puha és ezzel együtt főzöm még, hogy a zöldborsó is teljesen puha legyen.)
Ekkor kiveszem a petrezselyem köteget és leturmixolom/pürésítem a levest. (Ha valaki nagyon finomra akarja, ekkor még át is lehet szűrni/passzírozni. Én nem tettem...)
Sóval, borssal ízesítem.
Tálaláskor lehet további friss tormával megszórni, vagy betétet adni hozzá (zsemlekocka/apróra vágott, pirított húsos szalonna).

kedd, március 31, 2026

Morzsás muffin krémsajttal töltve

Régebben nagy muffin-barát család voltunk, de mióta a gyerekek kirepültek, valahogy elmaradtak a napi,- hétvégi- repertoáromból. Most azonban, hogy már az unokák is megérkeztek, újra étlapon szerepel. Ez egy nagyon egyszerű, de irtó finom változata a kevésbé krémes fajtájának.
Hozzávalók:
tészta:

250 g búza-, vagy tönkölybúzaliszt
15 dkg cukor
1 tk sütőpor
1,2 dl étkezési olaj (pl. repce)
1,5 dl író
2 tojás
1 bio citrom lereszelt héja
1 vaníliarúd kikapart belseje
1 csipet só
töltelék:
150 g natúr, friss krémsajt (nálam Philadelphia, de már készítettem Milli natúr, szendvicskrémből is)
2 ek cukor
1 tk 
étkezési keményítő
vaníliarúd kikapart belseje
1 tk citromlé
morzsa:
25 g hideg vaj
40 g 
finomliszt
25 g cukor
1 tk lereszelt citromhéj
A sütőt 180 fokra előmelegítem (alsó-felső sütés, vagy 160 fok légkeveréses).
A morzsához a darabokra vágott vajat a liszttel, cukorral és citromhéjjal morzsásra dolgozom. Továbbiakra hidegre teszem.
A lisztet, sütőport, cukrot, sót egy nagyobb tálba összekeverem.
Egy másik tálban a tojásokat, olajat, írót, citromhéjat és a vaníliarúd kikapart belsejét kikeverem, majd a lisztes egyveleghez adom. 
Addig kevergetem, míg csomómentes nem lesz.
A krémsajtot a cukorral, étkezési keményítővel, vaníliával, és citromlével kikeverem. Félreteszem.
A kikevert tészta felét muffinformákba kanalazom, mindegyik közepére 1-2 teáskanál  krémsajtkeveréket teszek, majd a maradék tésztával befedem.
A tetejükön elosztom a hűtőből kivett morzsatésztát.
15-20 perc alatt készre sütöm.
Mikor kész, pár percig pihentetem a formában, csak aztán veszem ki.

vasárnap, március 29, 2026

Medvehagymás csigaropogós

Mivel megindult a medvehagyma "betakarítás", nem tudtam megállni, hogy a már ismert medvehagymás-sajtosropogós, vagy a tekert sajtos töltelékét át ne variáljam... Hát nem mondom, kitűnőre sikerült! Talán még jobb is lett, mint az eredeti volt. Bátran ajánlom minden "rágcsáló" kedvelőnek ;-)
Hozzávalók 2 tepsihez:
tészta:
250 g sima liszt
125 g vaj
1 tojás 
1 kk só (aki sósabban szereti, 1 tk)
1 tk süt
őpor
1 ek tejföl
töltelék:
60 g medvehagyma
120 g natúr krémsajt (Philadelphia,  Exquisa, Bresso, stb. - de a Milli natúr szendvicskrém is jó)
50 g ementáli sajt (lereszelve)
50 g füstölt sajt (lereszelve)
1 tojás (szétválasztva)
só, bors
A lisztbe elkeverem a sót, sütőport, majd összemorzsolom a vajjal. Ezután hozzáadom a  tejfölt és a tojást és alaposan kidagasztom. Mikor a tészta szép egynemű, 3 részre osztom, fóliába csomagolom és legalább 3 órára a hűtőbe teszem.
A medvehagymát megtisztítom, leszárítom és aprítóban finomra darabolom.
A krémsajtot alaposan kikeverem a tojásfehérjével (!), a sajtokkal, sózom, borssal megszórom és elkeverem a medvehagymával.

A tésztákat téglalap formájúvá nyújtom, megkenem a krémmel és a hosszabbik oldalánál kezdve, szorosan feltekerem őket. 
Fóliába csomagolom és pár órára a hűtőbe teszem. (Akár egy éjszakát is ott maradhat.)
A rudakat éles késsel vékonyan felszeletelem (3-4 mm), sütőpapírral kibélelt tepsibe fektetem, a maradék tojássárgával megkenem és előmelegített, forró sütőben (200 fok, alsó-felső sütés) készre sütöm.
Frissen a legfinomabb, de ha kihűlt, fémdobozban tárolható a fogyasztásig.

szombat, február 28, 2026

Húsgombócos savanyú káposzta



A töltött káposzta nagymestere a családban, anyósom, ezért aztán én nem is állok neki. Viszont, mivel 
ő távol él tőlünk, és a napokban "elvonási tüneteket" észleltünk magunkon, rászántam magam egy egyszerűbb változatára. Nagyon bejött mindenkinek, igazán örültünk neki, főleg, hogy az Erdélyben vásárolt mázas edényemet is kipróbálhattam vele! ;-)
Hozzávalók 4 személyre:
4 dkg füstölt szalonna
2 fej vöröshagyma

1/2 kg darált sertéshús
4 gerezd, áttört fokhagyma
5 dkg előfőzött rizs
1 tojás

2 tk pirospaprika
só, bors, kevés őrölt majoránna, őrölt kömény
70 dkg savanyú káposzta (szükség esetén kicsit átmosva)
2-3 ek zsiradék (nálam mangalica zsír)
3 babérlevél
kívánalom szerint füstölt oldalas, kisebb darabokra vágva 
A szalonnát felapróztam és egy serpenyőben kisütöttem. A visszamaradt pörcöt kivettem (félretetettem, mert tudom, majd valahol még lesz helye...). 
Egy fej hagymát megpucoltam, felaprítottam és a kisült zsiradékon üvegesre pároltam.
A darál húst egy nagyobb edényben összekevertem a párolt hagymával, az aprított fokhagymával, a rizzsel, tojással. Megszórtam sóval, borssal, piros paprikával, őrölt majoránnával, köménnyel.
Kisebb gombócokat formáztam belőle.
A maradék 1 fej hagymát megpucoltam, felaprítottam, zsiradékon üvegesre pirítottam és a cserépedénybe öntöttem. 
Az apró-káposzta felét rászedtem. Sóztam, borssal megszórtam, 2 babérlevelet is tettem rá és a gombócokat elosztottam rajta.  
Ráhelyeztem a füstölt oldalas darabokat és beborítottam a maradék káposztával,  babérlevéllel.
Felengedtem az edényt kb. 3/4-ig vízzel, rátettem a tetejét és a hideg (!) sütőben helyeztem (nehogy megrepedjen az edény). 
180 fokon, 1 1/2 óra alatt készre sütöttem.
(Sütés közben időnként ellenőriztem, kell-e még víz hozzá, illetve milyen puha a füstölt hús.)
Az utolsó tíz percben le lehet venni a tetejét és a hőfokot a maximumra tenni. Ezzel a teteje kicsit rápirul és még ízletesebb lesz. 
Sok-sok tejföllel és friss kenyérrel kínáltam.